Vishay/Dale RNC55H6980BSR36
RNC55H6980BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6980BSR36
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6980BSR36.pdf
Availability of RNC55H6980BSR36
QUANTITY
RNC55H6980BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6980BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H6980BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6980BSR36
Related LinksRNC55H6, RNC55H6980BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6980BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H6980BSR36
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR OVER ETHRNET 100V 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOARD DEMO PIC18F47J13 FS USB datasheet.pdf
USB A TO PIGTAIL 3.33M CABLE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 20A 5X6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 44 CONTAC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf