Vishay/Dale RNC55H6981FSBSL
RNC55H6981FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6981FSBSL
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6981FSBSL.pdf
Availability of RNC55H6981FSBSL
QUANTITY
RNC55H6981FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6981FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6981FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6981FSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6981FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6981FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6981FSBSL
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 256CPR 2MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf