Vishay/Dale RNC55H7021FSB14
RNC55H7021FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7021FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7021FSB14.pdf
Availability of RNC55H7021FSB14
QUANTITY
RNC55H7021FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7021FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7021FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7021FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7021FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7021FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7021FSB14
Crystal 40.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
IC TRANS OCTAL E1 DIG 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 1910MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 17X5MM 3.3VDC WIRE datasheet.pdf