Vishay/Dale RNC55H7060BRB14
RNC55H7060BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7060BRB14
Brief Description
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7060BRB14.pdf
Availability of RNC55H7060BRB14
QUANTITY
RNC55H7060BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7060BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7060BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7060BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7060BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7060BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7060BRB14
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH/MCU 16K 52 TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-QFN datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf