Vishay/Dale RNC55H7060BSB14
RNC55H7060BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7060BSB14
Brief Description
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7060BSB14.pdf
Availability of RNC55H7060BSB14
QUANTITY
RNC55H7060BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7060BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7060BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7060BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7060BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7060BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7060BSB14
RES 4.3M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 2POS NATURAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf