Vishay/Dale RNC55H7060BSRSL
RNC55H7060BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7060BSRSL
Brief Description
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7060BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7060BSRSL
QUANTITY
RNC55H7060BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7060BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7060BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7060BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7060BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7060BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7060BSRSL
RES 350 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS FEMALE CIRCULAR datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 80mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 30V SOT-23 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MA-1(AC ONLY),1NC,4M CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf