Vishay/Dale RNC55H7062BSB14
RNC55H7062BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7062BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7062BSB14.pdf
Availability of RNC55H7062BSB14
QUANTITY
RNC55H7062BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7062BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7062BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7062BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7062BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7062BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7062BSB14
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 240PQFP datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 ALUMINUM 30MM datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 80A ISOTOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf