Vishay/Dale RNC55H7062BSRSL
RNC55H7062BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7062BSRSL
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7062BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7062BSRSL
QUANTITY
RNC55H7062BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7062BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7062BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7062BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7062BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7062BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7062BSRSL
RES 1.1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 34 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
MICROFIT VERT PTH HDR DR ASSY datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 50MW CHIP datasheet.pdf
ESD5020-21, ENABLING SWITCH DEV datasheet.pdf
CABLE DUCT RETAINER datasheet.pdf
RES 249K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
47UF 50V 10X20 105C RAD datasheet.pdf