Vishay/Dale RNC55H7150FSB14
RNC55H7150FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7150FSB14
Brief Description
RES 715 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7150FSB14.pdf
Availability of RNC55H7150FSB14
QUANTITY
RNC55H7150FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7150FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7150FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7150FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7150FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7150FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7150FSB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 32LFCSP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 80V SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf