Vishay/Dale RNC55H7151BRBSL
RNC55H7151BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7151BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7151BRBSL.pdf
Availability of RNC55H7151BRBSL
QUANTITY
RNC55H7151BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7151BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7151BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7151BRBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7151BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7151BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H7151BRBSL
MOSFET N-CH 200V 17A D2PAK datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC34S/AE34M/HKC34S datasheet.pdf
IC SW TX/FX CTRLR/PHY/MEM 128QFP datasheet.pdf
TRANSISTOR RF LDMOS SOT467C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
IC HDLC CONTROLLER 256-BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 36MA 42 OHM TH datasheet.pdf