Vishay/Dale RNC55H7151FRB14
RNC55H7151FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7151FRB14
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7151FRB14.pdf
Availability of RNC55H7151FRB14
QUANTITY
RNC55H7151FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7151FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7151FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7151FRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7151FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7151FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7151FRB14
MODULE DDR 512MB 200-SODIMM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 2POS NAT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE datasheet.pdf