Vishay/Dale RNC55H7152BRB14
RNC55H7152BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7152BRB14
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7152BRB14.pdf
Availability of RNC55H7152BRB14
QUANTITY
RNC55H7152BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7152BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7152BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7152BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7152BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7152BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7152BRB14
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE LV OMAP3503 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC MCU 8051 64K FLASH 44PQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN DSUB 44POS R/A SEALED datasheet.pdf
VERT GUIDE PIN SLOTT datasheet.pdf
FUSE 500A datasheet.pdf
SFD18S6 64GB ET SLC datasheet.pdf
TERM BLK 40A 600V 2CIRC RAIL MNT datasheet.pdf