Vishay/Dale RNC55H7153BSR36
RNC55H7153BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7153BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7153BSR36.pdf
Availability of RNC55H7153BSR36
QUANTITY
RNC55H7153BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7153BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7153BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7153BSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7153BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7153BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7153BSR36
IC NVSRAM 64KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf