Vishay/Dale RNC55H7320BSBSL
RNC55H7320BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7320BSBSL
Brief Description
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7320BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7320BSBSL
QUANTITY
RNC55H7320BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7320BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7320BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7320BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7320BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7320BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7320BSBSL
JUMPER-H1505TR/A2015S/H1505TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8.7A 2X5MLP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8VDFN datasheet.pdf
VARIOKEYPCONE LINK EXTENDER CAT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf