Vishay/Dale RNC55H7320DSB14
RNC55H7320DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7320DSB14
Brief Description
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7320DSB14.pdf
Availability of RNC55H7320DSB14
QUANTITY
RNC55H7320DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7320DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7320DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7320DSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7320DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7320DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7320DSB14
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC CHARG BATTERY L-ION TSOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
HOLDER CR2032 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIA 6.5MM 4MM ROBTC NPN NC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf