Vishay/Dale RNC55H7321BSBSL
RNC55H7321BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7321BSBSL
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7321BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7321BSBSL
QUANTITY
RNC55H7321BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7321BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7321BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7321BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7321BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7321BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7321BSBSL
STD EDGE II CONN ASSY 13 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT RCKR SEAL 7POS TH datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3L 16-SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDG 2PH 127A 1400V PWS-E1 datasheet.pdf
CONN RCPT 24-28AWG 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" GOLD datasheet.pdf
PCB RETAINER, LEVER LOCK, 3.8" datasheet.pdf