Vishay/Dale RNC55H7321BSRSL
RNC55H7321BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7321BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7321BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7321BSRSL
QUANTITY
RNC55H7321BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7321BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7321BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7321BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7321BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7321BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7321BSRSL
RES SMD 41.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" RED 10FT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 28A TO-220ML datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 290MA 960 MOHM datasheet.pdf
IC DSP AUDIO LOW POWER 24QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf