Vishay/Dale RNC55H7321DRB14
RNC55H7321DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7321DRB14
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7321DRB14.pdf
Availability of RNC55H7321DRB14
QUANTITY
RNC55H7321DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7321DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7321DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7321DRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7321DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7321DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7321DRB14
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CAP COVER FOR N AND UHF datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 533MHZ 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.825 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 520MA 1.43 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf