Vishay/Dale RNC55H7322BSBSL
RNC55H7322BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7322BSBSL
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7322BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7322BSBSL
QUANTITY
RNC55H7322BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7322BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7322BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7322BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7322BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7322BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7322BSBSL
JUMPER-H1501TR/A2015N/H1501TR 5" datasheet.pdf
RES TEMP SENS 82 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 2.5V 20% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf