Vishay/Dale RNC55H73R2BSBSL
RNC55H73R2BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H73R2BSBSL
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H73R2BSBSL.pdf
Availability of RNC55H73R2BSBSL
QUANTITY
RNC55H73R2BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H73R2BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H73R2BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H73R2BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H73R2BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H73R2BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H73R2BSBSL
IC CONV BUCK 650MA 16-WLP datasheet.pdf
RES SMD 12.3KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DSUB JACKPOST ASSEMBLY datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEX 915MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 6A datasheet.pdf
SENSOR PROX M18 3W 5MM NC PNP datasheet.pdf
CONN RING NUT FOR PLUG/RCPT HSG datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
12MM ECAM CABLE ENTRY datasheet.pdf
HDR 16POS 2 9MM LONG LATCH datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 100MHz, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf