Vishay/Dale RNC55H73R2BSRSL
RNC55H73R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H73R2BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H73R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55H73R2BSRSL
QUANTITY
RNC55H73R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H73R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H73R2BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H73R2BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H73R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H73R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H73R2BSRSL
IC MCU 16BIT 16KB OTP 64QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
DSUB 9POS ATT PLUG DIN RAIL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 8SOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 15 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CONN SSL SPLICE 6POS IDC datasheet.pdf