Vishay/Dale RNC55H73R2FSRE6
RNC55H73R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H73R2FSRE6
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H73R2FSRE6.pdf
Availability of RNC55H73R2FSRE6
QUANTITY
RNC55H73R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H73R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H73R2FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H73R2FSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H73R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H73R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H73R2FSRE6
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 63 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 124 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 60M datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 15V 6.4A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLNE SKT SLD CUP datasheet.pdf