Vishay/Dale RNC55H73R2FSRSL
RNC55H73R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H73R2FSRSL
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H73R2FSRSL.pdf
Availability of RNC55H73R2FSRSL
QUANTITY
RNC55H73R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H73R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H73R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H73R2FSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H73R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H73R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H73R2FSRSL
CONN PIN .180 TIN 12-8 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 5V SIP SGL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 125A DO205AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf