Vishay/Dale RNC55H7412BSBSL
RNC55H7412BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7412BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7412BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7412BSBSL
QUANTITY
RNC55H7412BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7412BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7412BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)74.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7412BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7412BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7412BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7412BSBSL
IC DAC 10BIT R-R I2C TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 8STG SHFT/STOR BUS REG 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IR RANGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 265MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf