Vishay/Dale RNC55H74R1BSB14
RNC55H74R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H74R1BSB14
Brief Description
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H74R1BSB14.pdf
Availability of RNC55H74R1BSB14
QUANTITY
RNC55H74R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H74R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H74R1BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)74.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H74R1BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H74R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H74R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H74R1BSB14
WASHER FLAT #10 FIBRE datasheet.pdf
CBS REVERSE LOCK 1.6MM PAN 8MM datasheet.pdf
IC MONITOR BAT LP 6-UDFN datasheet.pdf
FUSE 550A 1000V 1BKN/75 AR datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.5A S-MINI datasheet.pdf