Vishay/Dale RNC55H7500BRB14
RNC55H7500BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7500BRB14
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7500BRB14.pdf
Availability of RNC55H7500BRB14
QUANTITY
RNC55H7500BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7500BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7500BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7500BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7500BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7500BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7500BRB14
OPTOISOLATOR 5KV 2CH DARL 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 0804 datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 4A 15QFN datasheet.pdf
PLUG ASSY MODULE datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 3+GND datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
BASE BLOCK (MECH FEED) datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT QC datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1A 62 MOHM TH datasheet.pdf