Vishay/Dale RNC55H7500DSRSL
RNC55H7500DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7500DSRSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7500DSRSL.pdf
Availability of RNC55H7500DSRSL
QUANTITY
RNC55H7500DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7500DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7500DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7500DSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7500DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7500DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7500DSRSL
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD PLL 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 510MA 871 MOHM datasheet.pdf
OPTION CARD COUNT/RATE LPAX 24V datasheet.pdf