Vishay/Dale RNC55H7502BSB14
RNC55H7502BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7502BSB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7502BSB14.pdf
Availability of RNC55H7502BSB14
QUANTITY
RNC55H7502BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7502BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7502BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7502BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7502BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7502BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7502BSB14
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC 4.125V 15% TO92-3 datasheet.pdf