Vishay/Dale RNC55H7502DPRSL
RNC55H7502DPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7502DPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7502DPRSL.pdf
Availability of RNC55H7502DPRSL
QUANTITY
RNC55H7502DPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7502DPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7502DPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7502DPRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7502DPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7502DPRSL Details Description
Related parts for RNC55H7502DPRSL
CONN SPRING CONT 08 POS .256 SMD datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .180A RAD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC DEMODULATOR/DECODER 100-HTQFP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER/KEYBRD CTRLR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 23POS 1MM 3" datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf