Vishay/Dale RNC55H7502FRB14
RNC55H7502FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7502FRB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7502FRB14.pdf
Availability of RNC55H7502FRB14
QUANTITY
RNC55H7502FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7502FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7502FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7502FRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7502FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7502FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7502FRB14
CAP FILM 0.043UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO-262 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 6AWG BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC ONE-CHIP RADIO 64HTQFP datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf