Vishay/Dale RNC55H7503FPB14
RNC55H7503FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7503FPB14
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7503FPB14.pdf
Availability of RNC55H7503FPB14
QUANTITY
RNC55H7503FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7503FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7503FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7503FPB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7503FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7503FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H7503FPB14
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZHV3 PG16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 17MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A TO-262 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL NO SHIELD LED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 33J OLIVE datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf