Vishay/Dale RNC55H7503FSB14
RNC55H7503FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7503FSB14
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7503FSB14.pdf
Availability of RNC55H7503FSB14
QUANTITY
RNC55H7503FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7503FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7503FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7503FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7503FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7503FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7503FSB14
CONN CARDEDGE 50PIN GOLD W/O EAR datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 7/32" 6.7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -53DB datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
3300UF 16V 18X30MM 105C 10000H datasheet.pdf