Vishay/Dale RNC55H7503FSRE6
RNC55H7503FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7503FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7503FSRE6.pdf
Availability of RNC55H7503FSRE6
QUANTITY
RNC55H7503FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7503FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7503FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7503FSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7503FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7503FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7503FSRE6
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
EMULATOR COMPACT FOR M16C/80 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 900MA 230 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 20 POS datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MICRO CARD EDGE 100PIN S4 SMT BO datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 30POS datasheet.pdf