Vishay/Dale RNC55H7590BRB14
RNC55H7590BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7590BRB14
Brief Description
RES 759 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7590BRB14.pdf
Availability of RNC55H7590BRB14
QUANTITY
RNC55H7590BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7590BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7590BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)759
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7590BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7590BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7590BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7590BRB14
IC OPAMP ISOLATION 60KHZ 16CDIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA VMD2 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A TO220FP datasheet.pdf
SECURITY CAP datasheet.pdf
IGBT 1700V 45A 210W SP1 datasheet.pdf
IC PA MOD UMTS2100 WCDMA 10-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMAJ datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
GAGE datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT DOME 0.500" datasheet.pdf