Vishay/Dale RNC55H7592DRRSL
RNC55H7592DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7592DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7592DRRSL.pdf
Availability of RNC55H7592DRRSL
QUANTITY
RNC55H7592DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7592DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7592DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7592DRRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7592DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7592DRRSL Details Description
Related parts for RNC55H7592DRRSL
VARISTOR 184V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR CC SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
LED XBD RYL BLUE 455NM 450MW SMD datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
47UF 40V 8X11MM 85C 3000H datasheet.pdf