Vishay/Dale RNC55H7593DSB14
RNC55H7593DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7593DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 759K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7593DSB14.pdf
Availability of RNC55H7593DSB14
QUANTITY
RNC55H7593DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7593DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7593DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)759k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7593DSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7593DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7593DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7593DSB14
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL HS 4A 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
2.5 M.I.S REC ASSY 9P BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
CIR 6C 6#16S SKT PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 9POS 2.2MM datasheet.pdf