Vishay/Dale RNC55H75R0FSB14
RNC55H75R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H75R0FSB14
Brief Description
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H75R0FSB14.pdf
Availability of RNC55H75R0FSB14
QUANTITY
RNC55H75R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H75R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H75R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H75R0FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H75R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H75R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H75R0FSB14
CONN PLUG RT ANG 3POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
CONN RCPT 110POS .075 GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16L651 48TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 33M OHM METAL FILM .25W 5% datasheet.pdf