Vishay/Dale RNC55H75R6BSB14
RNC55H75R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H75R6BSB14
Brief Description
RES 75.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H75R6BSB14.pdf
Availability of RNC55H75R6BSB14
QUANTITY
RNC55H75R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H75R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H75R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H75R6BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H75R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H75R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H75R6BSB14
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN FFC FPC 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf