Vishay/Dale RNC55H75R9BRB14
RNC55H75R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H75R9BRB14
Brief Description
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H75R9BRB14.pdf
Availability of RNC55H75R9BRB14
QUANTITY
RNC55H75R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H75R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H75R9BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H75R9BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H75R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H75R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H75R9BRB14
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.6V SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 13POS datasheet.pdf
RES 127 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf