Vishay/Dale RNC55H75R9BRB14
RNC55H75R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H75R9BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H75R9BRB14.pdf
Availability of RNC55H75R9BRB14
QUANTITY
RNC55H75R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H75R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H75R9BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H75R9BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H75R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H75R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H75R9BRB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
LCD 4.5 DIGIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OUTLET STRIP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
DSUB 50 M SOD G ZINC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf