Vishay/Dale RNC55H75R9BSRSL
RNC55H75R9BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H75R9BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H75R9BSRSL.pdf
Availability of RNC55H75R9BSRSL
QUANTITY
RNC55H75R9BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H75R9BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H75R9BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H75R9BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H75R9BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H75R9BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H75R9BSRSL
CONN HEADER 2POS R/A W/CLIP TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 12POS R/A TIN datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .900 50POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W SC73 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL BUFF 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf