Vishay/Dale RNC55H7601FSB14
RNC55H7601FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7601FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7601FSB14.pdf
Availability of RNC55H7601FSB14
QUANTITY
RNC55H7601FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7601FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7601FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7601FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7601FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7601FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7601FSB14
FIXED IND 3.3UH 2.5A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
BATTERY PACK 2.4V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES 56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF SOT223 SC-73 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf