Vishay/Dale RNC55H7680BSRE6
RNC55H7680BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7680BSRE6
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7680BSRE6.pdf
Availability of RNC55H7680BSRE6
QUANTITY
RNC55H7680BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7680BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7680BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7680BSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7680BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7680BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7680BSRE6
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 24 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SLIT MASK FT-A32 .5MM SLIT 100PC datasheet.pdf
HDM W/FA SMRO080F110OVK CUT datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf