Vishay/Dale RNC55H7680BSRSL
RNC55H7680BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7680BSRSL
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7680BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7680BSRSL
QUANTITY
RNC55H7680BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7680BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7680BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7680BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7680BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7680BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7680BSRSL
CAP CER 470PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 12,5 - 13, datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
37POS MET PLST SIDE ENTR datasheet.pdf
IC FPGA SOC 10K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf