Vishay/Dale RNC55H7682FSR36
RNC55H7682FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7682FSR36
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7682FSR36.pdf
Availability of RNC55H7682FSR36
QUANTITY
RNC55H7682FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7682FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H7682FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7682FSR36
Related LinksRNC55H7, RNC55H7682FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7682FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H7682FSR36
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Lighting 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CC 0.31" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 1005 datasheet.pdf