Vishay/Dale RNC55H7770BRB14
RNC55H7770BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7770BRB14
Brief Description
RES 777 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7770BRB14.pdf
Availability of RNC55H7770BRB14
QUANTITY
RNC55H7770BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7770BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7770BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)777
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7770BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7770BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7770BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H7770BRB14
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OCT TRANSP LTCH NONINV 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 52PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 361K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf