Vishay/Dale RNC55H7770BSBSL
RNC55H7770BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7770BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 777 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7770BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7770BSBSL
QUANTITY
RNC55H7770BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7770BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7770BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)777
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7770BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7770BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7770BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7770BSBSL
Crystal 48.0000MHz 20ppm 18pF 35 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED T-3MM 590NM SUP YELLOW DIFF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 660MA 356 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 250MW SOD123 datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf