Vishay/Dale RNC55H7771BSBSL
RNC55H7771BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7771BSBSL
Brief Description
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7771BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7771BSBSL
QUANTITY
RNC55H7771BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7771BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7771BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7771BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7771BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7771BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7771BSBSL
VARISTOR 612V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 8POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LEAF SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 18POS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG RED 5000' datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MED DUTY TREAD ROLL 4"X60' GRAY datasheet.pdf
ON-BOARD ANT ISM 169MHZ SMD datasheet.pdf