Vishay/Dale RNC55H7772BSRE6
RNC55H7772BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7772BSRE6
Brief Description
RES 77.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7772BSRE6.pdf
Availability of RNC55H7772BSRE6
QUANTITY
RNC55H7772BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7772BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H7772BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)77.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7772BSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H7772BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7772BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H7772BSRE6
IC REG BOOST ADJ 0.6A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.1A 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V 12/12V OUT datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BLZ 5.00/06/270F SN OR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 4V 50A TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
KJL 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf