Vishay/Dale RNC55H77R7BRB14
RNC55H77R7BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H77R7BRB14
Brief Description
RES 77.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H77R7BRB14.pdf
Availability of RNC55H77R7BRB14
QUANTITY
RNC55H77R7BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H77R7BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H77R7BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)77.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H77R7BRB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H77R7BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H77R7BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H77R7BRB14
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
C/A 62.5/125 1.6MM LC 1.63M datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 550MA 552 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf